Poniedziałek, 20 września 2021. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

Podziel się:

Podziel się:

Co łączy Elbląg z Powstaniem Warszawskim - nie wiecie ? - posluchajcie

Kto zastanawiał siec o łączy Powstanie Warszawskie z Elblągiem ? Nie wiecie to posłuchajcie. Moje miasto i jego historia.

Jak powstawało i kształtowało się społeczeństwo w Elblągu ? Pamiętacie z własnych obserwacji lub historii.

Elbląg po II wojnie światowej był morzem gruzów podobnych do ruin Warszawy. Radzieckie działa skutecznie i przemyślanie długo niszczyły pustą i najpiękniejszą starówkę ówczesnej Europy. Żołnierze Rosyjscy grabili i wywozili do Rosji wszystko co się tylko dało wywieźć. Maszyny, urządzenia i cały dobytek mieszkańców tego miasta został załadowany i wywieziony. Miasto nie posiadało ulic placów, domów, fabryk zostały tam tylko same gruzy i pogorzeliska.

Władze komunistyczne już w 1945 roku chcąc rozwiązać problem nie tylko polityczny ale i ludzki a mianowicie wywieźć z centralnej Polski "niepokornych żołnierzy AK" ponieważ walczyli oni o Polskę godną wolną i demokratyczną podjęli decyzję i nakazano wyjechać im do miejsc wyglądających jak wyludnione pustynie gruzów i zapomnienia.

Do Elbląga w latach 1945-1947 trafiają głównie przymusowo z nakazem pracy żołnierze walczący na barykadach Warszawy byłego batalionu "Zośka" i "Parasola" oraz wielu innych żołnierzy. Ci bohaterscy niezłomni ludzie postanowili podźwignąć jak Feniks z popiołów Elbląg i na przekór wszystkim zapragnęli by to miasto było ich dumnym patriotycznym domem. To oni budowali to miasto z ruin. Pracowali w zakładach elbląskich jak " Zamech", " Truso" i wielu innych. To dzięki ich pracy, organizacji i dyscyplinie Elbląg postał jak martwy z gruzów stając się symbolem tych co go wskrzesili.

Jeszcze dzisiaj po wielu latach słyszę w uszach wspaniałe pieśni powstańcze śpiewane zawsze w dniu 1 sierpnia każdego roku w moim rodzinnym domu.

Do chwili obecnej Powstańcy Warszawscy i ich rodziny oraz zwykli Warszawiacy kierując się sentymentem do wszystkiego to wiąże się z Powstaniem Warszawskim chętnie przyjeżdżają do tego pięknego miasta by poznać miejsce zamieszkania swoich najbliższych.

Wielu z tych co walczyli na barykadach Warszawy z opaską biało czerwoną z napisem WP są dzisiaj pochowani na elbląskich cmentarzach choćby Cmentarzu Agrykola.

Elblążanie są gotowi Gotowi na oddanie czci i hołdu tym, którzy walczyli i ginęli za naszą piękną Polskę. Flagi gotowe !, koszulki patriotyczne wyprasowane !

Pamiętaj Godzina " W" już wkrótce to 1 sierpnia 2018 r. o godzinie 17.00. Przystań zapal flarę.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATERSKIM POWSTAŃCOM WARSZAWY
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Andrzej Przybylski
Oceń artykuł:

(0)