Poniedziałek, 27 września 2021. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

Projekt Erasmus + w elbląskiej „czternastce”

2015-11-29 19:34:17 (ost. akt: 2015-11-29 19:37:26)

Autor zdjęcia: SP nr 14 w Elblągu

Od września bieżącego roku Szkoła Podstawowa nr 14 wspólnie z Urzędem Miasta, Komendą Miejską Policji oraz Zespołem Szkół Technicznych w Elblągu realizuje projekt „Safe School - system współpracy samorządu lokalnego i policji na rzecz szkół i placówek oświatowych w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i sytuacji kryzysowych”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu ERASMUS+.


Założeniem projektu jest zwiększenie skuteczności działań wychowawczych i profilaktycznych w zakresie bezpieczeństwa komunikacyjnego oraz bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych w szkole. Projekt zakłada także kreowanie zdrowego, bezpiecznego i przyjaznego środowiska szkoły, rozwijanie potencjału w zakresie bezpiecznego funkcjonowania uczniów w szkole, a także podnoszenie kompetencji nauczycieli i zwiększenie współpracy pomiędzy podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, działającymi w dziedzinie kształcenia oraz szkolenia dzieci i młodzieży.

Jednym z założeń programu jest zapoznanie się z kulturą Bułgarii, jej systemem oświatowym oraz pracą policji i innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju. W związku z tym w dniach 6-12.11.2015 r. miała miejsce pierwsza wizyta przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Elblągu, Szkoły Podstawowej nr 14 w Elblągu, Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu oraz funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu w bułgarskiej miejscowości Berkowica.

Podczas pobytu w Bułgarii polska delegacja uczestniczyła w spotkaniach z przedstawicielami Urzędu Miasta Berkowicy, a także zapoznała się z pracą lokalnych szkół podstawowych i służb czuwających nad bezpieczeństwem mieszkańców tamtejszego regionu. Złożyła także wizytę w Komendzie Policji w Montanie, zapoznając się z pracą tamtejszych funkcjonariuszy. Podobnie jak w naszym kraju wymaga ona doskonałej znajomości prawa, umiejętności szybkiego podejmowania decyzji, ale także sprawności fizycznej.

Niezwykle interesującym doświadczeniem była obserwacja ćwiczeń służb reagowania kryzysowego, których praca polega na redukowaniu i eliminowaniu wystąpienia klęski żywiołowej lub w znacznym stopniu ograniczania ich skutków. Ponadto podejmują one działania planistyczne, a także dostarczają pomoc poszkodowanym. Hamują rozwój występujących zagrożeń oraz ograniczają straty i zniszczenia spowodowane przez klęski żywiołowe.

Podczas wizyty w Szkole Podstawowej nr 1 i nr 2 w Berkowicy polska delegacja została serdecznie przywitana przez Dyrekcję obu szkół , nauczycieli i dzieci. Miała okazję zapoznać się z dorobkiem obu placówek, ze sposobem prowadzenia w nich zajęć lekcyjnych oraz uczestniczyła w pokazach artystycznych tamtejszych uczniów. Piękno folkloru bułgarskiego w wykonaniu dzieci i niezwykłe zaangażowanie nauczycieli urzekało wszystkich.

Nawiązana została współpraca międzynarodowa, która z pewnością zaowocuje wymianą wiedzy stanowiącej przedmiot projektu ERASMUS + oraz stworzy możliwości do wymiany wzajemnych doświadczeń. Przedstawiciele polskich instytucji zostali przyjęci przez bułgarskich partnerów w serdeczny sposób. Delegaci wszystkich zaangażowanych w realizację projektu ERASMUS + są zdania, że Bułgaria to nie tylko malowniczy pod względem położenia geograficznego kraj, ale przede wszystkim miejsce, gdzie spotkać można otwartych na nowe przyjaźnie, pełnych ciepła i pogody ducha ludzi.

Dorota Burdynowicz, koordynator projektu w SP nr 14

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB