Poniedziałek, 27 września 2021. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

NAPISALI DO NAS. ELBLĄSCY UCZNIOWIE ZWIEDZALI BAWARIĘ

2015-09-22 10:12:47 (ost. akt: 2015-09-23 15:20:37)

Autor zdjęcia: Agnieszka Kopczyńska

Uczniowie Gimnazjum nr 9 w Elblągu oraz Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym już po raz kolejny mieli niepowtarzalną okazję poznać niezwykłe miejsca w najpiękniejszym kraju związkowym Niemiec - Bawarii.

Tym razem poznali historię oraz najważniejsze miasta północnej części tego landu - Frankonii. Koszty wyjazdu poniosło bawarskie Ministerstwo Pracy, ale to organizacja Landsmannschaft Ost-und Westpreussen (oddział w Bawarii) zaprosiła naszych uczniów, ułożyła program wycieczki oraz dofinansowała wycieczkę. W dniach od 13.09 do 19.09.2015 r. uczniowie zwiedzili Rothenburg ob der Tauber, Norymbergę, Coburg, Würzburg oraz Bamberg.

Średniowieczne miasteczko Rothenburg, leżące na szlaku znanej Drogi Romantycznej, to najtłumniej odwiedzane miasto w Niemczech. Zachwyciło niepowtarzalną atmosferą oraz dziełem znanego rzeźbiarza późnego gotyku Tilmana Riemenschneidera = Ołtarzem Świętej Krwi, który znajduje się w kościele św. Jakuba. Wizyta w muzeum kryminalistyki pokazała, jak wyglądały w średnowieczu procesy, wymuszanie zeznań oraz wymierzanie kar.

W Norymberdze uczniowie poznali fascynującą historię tego miasta: z czasów średniowiecza i tę ponurą - z czasów nazistowskich Niemiec. To tu tworzył wybitny malarz i grafik Albrecht Dürer oraz znakomity rzeźbiarz Wit Stwosz (Veit Stoβ), którego dzieło - Ołtarz Mariacki z Krakowa - jest znane każdemu uczniowi. Norymberga słynie też ze swych tradycyjnych wyrobów cukierniczych (pierników, marcepanów), drewnianych ozdób na bożonarodzeniowe choinki oraz wyjątkowych, norymberskich kiełbasek.

Miasto Coburg związane jest z jedną z najbardziej znanych europejskich rodzin książęcych z rodu Sachsen-Coburg-Gotha. W muzeum, znajdującym się w górującej nad miastem potężnej fortecy, uczniowie obejrzeli dzieła Łukasza Cranacha, wybitnego malarza z XVI wieku oraz m.in. przepiękne weselne karety i barokowe sanki.

Zwiedzanie kolejnego miasta - Würzburga - rozpoczęli uczniowie od podziwiania jego panoramy rozciągającej się z potężnej twierdzy. W tym niezwykłym mieście znajduje się wyjątkowy zabytek: to barokowa rezydencja biskupa, a w nim freski wspaniałego włoskiego malarza Giovaniego Tiepolo.

Ostatnie miasteczko Bamberg szczyci się trwającą niemal dwa tysiąclecia historią. Jego Stare Miasto wpisane zostało na listę UNESCO, jako światowe dziedzictwo kulturowe. Wąskie, romantyczne uliczki, urocze domki położone nad rzeką Regintz (Mała Wenecja), ratusz, zbudowany na środku rzeki, różany ogród i wiele innych atrakcji zachwyciły zwiedzających.

To był niezwykle udany tydzień i chociaż pogoda nie dopisała, pozostanie na długo w naszej pamięci. Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że wyjazd ten stał się możliwy.
Lucyna Rejchert, Gimnazjum Nr 9

https://m.wm.pl/2015/09/orig/20150914-100314-267742.jpg
Fot. Agnieszka Kopczyńska


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB