środa, 12 maja 2021. Imieniny Dominika, Imeldy, Pankracego

Nagrody w konkursie Kalendarz Adwentowy 2014 rozdane

2014-12-07 11:06:02 (ost. akt: 2014-12-07 11:16:02)

Autor zdjęcia: PWSZ w Elblągu

4 grudnia br. Instytut Pedagogiczno-Językowy PWSZ w Elblągu gościł już po raz trzeci uczestników konkursu na kalendarz adwentowy, licznie przybyłych na galę, przygotowaną i poprowadzoną – pod opieką pani dr Ewy Leszczyńskiej - przez studentki III roku filologii germańskiej - panie: Agatę Świtalską, Katarzynę Woscholską, Ewelinę Pietruszyńską, Dianę Młotkowską, Monikę Myszkę, Aleksandrę Cnotę oraz Nikol Kosalkę.


Stworzony w XIX wieku Adventskalender czyli kalendarz adwentowy stanowi oryginalną pomoc w odliczaniu dni dzielących początek grudnia od wigilii Bożego Narodzenia – czasu oczekiwanego niecierpliwie nie tylko przez dzieci. Pochodzący z niemieckiej tradycji protestanckiej zwyczaj na dobre zagościł także w polskich domach.

Popularne kalendarze adwentowe zawierają 24 okienka kryjące słodkie niespodzianki. O tym, że mogą przyjmować przeróżne, zachwycające kreatywnością i precyzją wykonania formy, świadczą prace uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów nadesłane na kolejną edycję Konkursu na Kalendarz Adwentowy 2014. Projekt jest wspólną inicjatywą Uczelni oraz Gimnazjum nr 2 w Elblągu, zaś głównym jego założeniem pozostaje propagowanie kultury krajów niemieckojęzycznych oraz aktywizacja i integracja środowiska edukacyjnego Elbląga i regionu.

Uroczystość otworzyli uczniowie Gimnazjum nr 2 w Elblągu – wychowankowie pani Małgorzaty Rysickiej, inicjatorki konkursu. Zaprezentowana przez nich scenka Skąd wzięła się choinka? wprowadziła gości w prawdziwie świąteczny nastrój, zaś recital kolędowy uczniowskiego chóru z tej samej placówki dostarczył wielu wzruszeń. Kolejne punkty programu należały do studentek, stanowiły je: mini wykład, traktujący o zwyczajach adwentowych i bożonarodzeniowych, obecnych w kulturach krajów europejskich, świąteczne kalambury oraz konkurs Jaka to kolęda?, będący – jak się okazało - świetną okazją do wspólnego śpiewania. W finale gali ponownie wystąpili gimnazjaliści, prezentując Czerwonego Kapturka w oryginalnej wersji językowej.

Szczególne emocje wzbudziło oczywiście rozdanie nagród. Jury złożone ze studentek III roku filologii germańskiej oraz honorowego członka pani Róży Kańkowskiej – przewodniczącej Stowarzyszenia Ludności Pochodzenia Niemieckiego Ziemi Elbląskiej miało niełatwe zadanie. Spośród 65 prac nadesłanych na konkurs wyłoniło zwycięzców, przyznając:

• w kategorii szkół podstawowych:

III miejsce – Idzie Nisiewicz i Maji Październik
II miejsce zajęła praca Sandry Smolskiej
Zdobywczynią I miejsca została Zuzanna Ryś

• w kategorii szkół gimnazjalnych:

dwa równorzędne III miejsca przyznano Agacie Kartuszyńskiej oraz Oliwii Gajewskiej
dwa równorzędne II miejsca obsadziły prace Anety Cukarolli oraz Aleksandy Szwarc
trzy równorzędne I miejsca zdobyły prace Marleny Wójcik, wspólna praca Natalii Kawy i Kamili Jemielity oraz Sandry Szuleckiej z gimnazjum nr 2 w Elblągu

• w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

dwa równorzędne III miejsca przypadły Karolowi Lawrencowi oraz Karolinie Szypowskiej
II miejsce zajęła praca Sylwii Bożyk
Zdobywczynią I miejsca została Natalia Borkowska

PWSZ w Elblągu

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB