środa, 12 maja 2021. Imieniny Dominika, Imeldy, Pankracego

Czytelnik pisze. PKP Intercity traktuje Elbląg po macoszemu

2014-08-14 19:12:56 (ost. akt: 2014-08-14 15:16:22)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Chciałbym podzielić się problemem, który dotyczy większej liczby mieszkańców naszego miasta. Chodzi bowiem o połączenia kolejowe Elbląga z innymi miastami Polski.

Z miasta o podobnej wielkości (Olsztyn) odjeżdża 13 pociągów dalekobieżnych w kierunku Szczecina, Białegostoku, Warszawy (także express), Trójmiasta, Krakowa, Katowic, Poznania, Wrocława itd. podczas gdy z Elbląga odjeżdża 8 pociągów dalekobieżnych w kierunku Szczecina, Trójmiasta, Olsztyna i Białegostoku. Jest jeszcze połączenie do Katowic przez Białystok(!). Jednak, kto wybierze takie połączenie jadąc np. do Warszawy?

PKP Intercity traktuje Elbląg po macoszemu. W 2005 r., kiedy jeszcze nie było restrukturyzacji, na kolei kursował pociąg pospieszny z Warszawy do Elbląga przez Olsztyn. Dzisiaj takiego połączenia już nie ma. Czy ponad 120-tysięczne nie powinno posiadać połączeń bezpośrednich z większymi miastami Polski? Pociągi mogą zmieniać kierunki na stacjach w Malborku lub w Olsztynie. Kilkanaście pociągów dziennie jeździ do Zakopanego i co chwile zmieniają kierunki jazdy. Także blisko mamy taki przykład. Pociąg Przewozów Regionalnych jeździ z Gdyni do Olsztyna przez Iławę, gdzie zmienia kierunek jazdy. W związku z tym brak infrastruktury kolejowej nie może być argumentem władz spółek kolejowych.
Wasz Czytelnik

Komentarze (10)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. podróżnik #1467326 | 78.8.*.* 22 sie 2014 17:59

  Miałem okazję jechać autem przez Olsztyn od strony Barczewa...cóż ulice że lepiej je omijać albo wybrać inną drogę..Tak zrobiłem i skierowałem się na Olsztynek ,mniej kręta i szybsza jak na Ostródę.....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jonas #1462328 | 87.205.*.* 16 sie 2014 10:43

  Spokojnie, referendum w sprawie przyłączenia Elbląga do woj. pomorskiego jest już przygotowywane ;) Trza tylko ruszyć tyłki żeby frekwencja dopisała. Co ciekawe, jakoś na stronach tego portalu, w przeciwieństwie do kilku innych, przeczytać o tym nie można było. To, że Elbląg w w-m to totalne nieporozumienie, jest oczywistą oczywistością. Co do PKP - mieszkając w Elblągu faktycznie korzystanie z tego środka komunikacji jest ciężkie. Do Gdańska, Poznania czy wawy na pewno szybciej jest PKSem (o ile nie ma korków). Poza tym działają już tanie linie lotnicze wewnątrz kraju, najbliższe lotnisko jest co prawda w Gdańsku, ale lecąc gdzieś dalej chyba lepiej tam pojechać i lecieć samolotem max. godzinkę za niższą cenę niż pociąg.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. JAK NAJDALEJ OD DZIADOSTWA #1462135 | 78.88.*.* 15 sie 2014 21:00

   Olsztyn to zawszona dziura gdzie nic nie ma a żyją mali zakompleksieni ludzie.Nawet Wojewoda jest z Gołdapi,a marszałek z Lidzbarka Warmińskiego i tak dalej i tak dalej. Należy jak najszybciej zlikwidować to szuwarowo bagienne województwo - woj bez pieniędzy bez przyszłości z dziurawymi drogami - TE NAJLEPSZE PROWADZĄ DO TRÓJMIASTA DO LEPSZEGO ŚWIATA I CZĘSTO SĄ W JEDNĄ STRONĘ.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. haj #1461913 | 31.175.*.* 15 sie 2014 14:43

   Zakompleksione elblążaki dam wam gratisową radę: wyprowadźcie się do Gdańska, Tczewa albo Malborka. Tam pociągi zatrzymują się częściej niż w waszym grajdołku. Zanim zaczniecie ujadać na Olsztyn i opowiadać, jak to wam źle w woj. warm.-maz., to nie zapomnijcie, że to dzięki Olsztynowi macie nowe drogi i infrastrukturę. Wasz ukochany Gdańsk nie dałby się tak doić jak Olsztyn i dzisiaj bylibyście totalnym zadooopiem i zaściankiem. Zerknijcie choćby na Słupsk. A gdzie wam do Słupska.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Ja #1461665 | 95.40.*.* 15 sie 2014 07:29

   To prawda co raz gorzej z tą naszą koleją, Kiedyś często jeździłem do Torunia i było fajne połączenie z przesiadką w Malborku. Teraz nie ma żadnego połączenia w tym kierunku . Zostały tylko autobusy. Ale żeby dojechać do Torunia to musisz najpierw pojechać do Gdańska i dopiero z Gdańska do Torunia. Z Elbląga też nie ma autobusów do Torunia a jeszcze nie dawno były. Co się dzieje z naszymi przewoźnikami ???

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (10)