Piątek, 29 maja 2020. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

Podziel się:

Podziel się:

Gdy pamięć gaśnie, dalej mówią kamienie

Gdzie są ich groby ?

Gdzie są te groby?

"Gdzie są ich groby, Polsko! Gdzie ich nie ma! Ty wiesz najlepiej - i Bóg wie na niebie" (Artur Oppman).

"Chwała Bohaterom" to całoroczna akcja Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, która ma na celu uczczenie polskich bohaterów w tym tych co jeszcze grobów nie mają. Harcerze wzywają do zapalenia znicza z nalepką "Chwała Bohaterom" i modlitwie za duszę zmarłego. Na stronie akcji możemy znajdziemy mapkę z możliwością wyszukania grobów żołnierzy. Akcja piękna, bo biorą w niej udział najmłodsi Polacy.

Gdzie zatem są groby bezimiennych bohaterów poległych za swoją ojczyznę w czasie I i II wojny światowej? Gdzie są groby pomordowanych w hitlerowskich i bolszewickich kazamatach? Gdzie są groby zamordowanych Polek i Polaków przez ukraińskich siepaczy za to, że mienili się być Polakami?

Gdzie są groby wywiezionych i zamęczonych w sowieckich i rosyjskich lagrach, katowniach i obozach ciężkiej pracy? Gdzie są groby bestialsko pomordowanych, zamęczonych i spalonych przez hitlerowskich katów? Gdzie są groby wspanialej młodzieży, harcerzy II RP pomordowanych za to, że śmieli kochać swój piękny kraj? Gdzie są groby "Żołnierzy Niezłomnych", którzy byli wyklęci przez ówczesne bolszewickie władze i skrytobójczo pomordowani.

Gdzie są groby tych, których oprawcy z SB mordowali strzałem w tył głowy? Gdzie są groby żołnierzy bohaterskiej AK i żołnierzy wyklętych zamordowanych i zakopanych pod murami katowni?

Najpierw słychać było stukot kół przed świtem na dziedzińcu więzienia i konny wóz w nieznane wywoził zwłoki pomordowanych żołnierzy AK. Dokąd on jedzie, gdzie zabici spoczną w polskiej ziemi przelanej krwią? Takich pytań rodziny pomordowanych bezimiennych bohaterów zadawali wszędzie. Odpowiedzi nie uzyskali nigdy.

Dlaczego szkalujemy tych, co grobów nie mają?

Łatwo jest dzisiaj toczyć dziwne i nikomu niepotrzebne dysputy na temat Polski, głównie oczerniać ją i szkalować oraz poniżać samemu nic nie wnosząc w jej rozwój. Pytam się zatem tych, co to bezmyślnie czynią - opowiedzcie to tym, co grobów nie mają. Opowiedzcie jak teraz żyjecie, bo oni oddali za was życie swoje.

Dlaczego w dniach pełnej zadumy i pamięci nad tymi, co odeszli wylewa się jad własnej goryczy i nieudolności. Dlaczego Ci, co nic dla ojczyzny nie zrobili, mienią się być jej obrońcami? Dlaczego nie uszanujecie oddanego życia, przelanej krwi - milczeniem.

Jakim prawem Ci, co nigdy nawet nie próbowali ojczyzny bronić, teraz oceniają jej bezimiennych bohaterów? Kto dał im moralne prawo osądzania tych, co oddali swoje młode życie za swoją ojczyznę? Czy napasione brzuchy tych, co ich szkalują będą dla nich wykładnią męstwa? Czy widzą oni swoje odbicie w lustrze tchórzliwego karła bezmyślnej swojej ludzkiej głupoty?

Przestroga

"Ci, co grobów bezimiennych poległych za ojczyznę nie uszanują i nad nimi kłótnie wyczyniają, przed nimi nie pokłonią się oddając im zasłużoną cześć, nigdy sami szacunku od innych nie otrzymają". To nie tylko słowa jednego z najwybitniejszych Polaków - Józefa Piłsudskiego, ale i przestroga dla tych, co nad nimi kupczą mieniąc się Polakami.

"Ci wielcy, co sami wielkimi raczą się czynić w oczach tych, co zginęli mając na ustach pieśń patrioty są miernotami nad miernoty" - powiedział rotmistrz Witold Pilecki w przeddzień swojej śmierci.

Pamiętajmy, że:


Trudno jest żyć godnie, ale jeszcze trudniej godnie umierać. Jeżeli znasz takich bohaterów, których nie zna nikt, to zapal na ich mogile świeczkę pamięci.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Andrzej Przybylski
Oceń artykuł:

(0)