środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Podziel się:

Podziel się:

Pamiętaj oni ginęli byś mógł żyć. Zapal świecę pamięci

Zapal i ty świecę pamięci dla tych, którzy ginęli byś ty mógł żyć.

https://www.youtube.com/watch?v=K0oFMC8J9B8

Na stołecznych Wojskowych Powązkach przede wszystkim na terenie tzw. Łączki w latach 1944-1956 komunistyczna bezpieka pochowała skrycie ciała kilkuset ofiar, żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego.

W 2011 r. Instytut Pamięci Narodowej zainicjował ogólnopolski projekt „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944-1956”.
Podpisał też w tej kwestii list intencyjny z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Ministerstwem Sprawiedliwości.

W kolejnym roku na Łączce rozpoczęły się prace archeologiczno-ekshumacyjne mające na celu wydobycie i identyfikację szczątków. Dotychczas udało się odnaleźć ciała kilkuset ofiar. Większość nosiła ślady egzekucji tzw. metodą katyńską – strzałem w potylicę
z bliskiej odległości, niektórzy mieli związane z tyłu ręce.

Dzięki powołanej jesienią 2012 r. przez IPN wspólnie z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów dotąd udało się zidentyfikować 41 z ofiar.

Znaleźli się wśród nich m.in. Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka, mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora i Danuta Siedzikówna ps. Inka.Wśród nadal poszukiwanych są tak ważne postacie polskiej historii jak gen. August Emil Fieldorf „Nil”, rotmistrz Witold Pilecki czy ppłk Łukasz Ciepliński „Pług”.

1 marca br. w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podczas uroczystości
w Pałacu Prezydenckim, ogłoszono nazwiska ostatnich sześciu ze zidentyfikowanych dotychczas ofiar. 27 września, kiedy przypada Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, został odsłonięty panteon-mauzoleum na Łączce na Wojskowych Powązkach, w którym uroczyście pochowano szczątki 35 z ofiar.

3 sierpnia weszła w życie nowelizacja ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych,
o grobach i cmentarzach wojennych oraz IPN. Umożliwia ona ekshumację i przeniesienie szczątków osób pochowanych po 1982 r. na terenie Łączki. „Umożliwia ona przeniesienie późniejszych grobów i dokończenie ekshumacji, a także rozbudowę upamiętnienia na całość kwatery Ł i ŁII. Instytut Pamięci Narodowej w pierwszym możliwym terminie złożył wnioski o przeniesienie grobów, tak aby wiosną 2016 r. zakończyć poszukiwania szczątków ofiar” – mówi dr Łukasz Kamiński.

1 i 2 listopada – Wszystkich Świętych i Zaduszki, to w polskim kalendarzu dni wyjątkowe. Przychodzimy na mogiły najbliższych. Od najmłodszych lat jesteśmy uczeni, by zostawić światełko na grobach bezimiennych i opuszczonych. I jest jeszcze jedna świąteczna tradycja, wynikająca z naszej historii. Kwatery i groby żołnierzy i partyzantów, bohaterów w mundurach i w cywilu – od dziewiętnastowiecznych powstań, przez I i II wojnę światową, aż do czasów Solidarności – nie powinny w te dni być zapomniane.

Zapal i ty świecę pamięci dla tych, którzy ginęli byś ty mógł żyć.

Cześć i chwała bohaterom.


Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Andrzej Przybylski
Oceń artykuł:

(0)