Poniedziałek, 21 czerwca 2021. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Niebezpieczne wymuszanie pierwszeństwa. Niektórzy myślą, że to rondo. Kto dał im prawo jazdy?

2015-02-17 13:47:05 (ost. akt: 2015-02-17 13:51:01)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Od miesiąca sierpnia 2014 r. na skrzyżowaniu ul Płk. Dąbka z ulicą Węgrowską oraz wyjazdem z Centrum Handlowego Ogrody można zaobserwować bardzo niebezpieczne sytuacje związane z wymuszaniem pierwszeństwa przejazdu.

Mi osobiście wymuszono już kilkakrotnie pierwszeństwo. W rozmowach ze znajomymi oraz współpracownikami okazało się, że również spotkali się wielokrotnie z tą sytuacją. To aż cud, że nie było tam żadnego poważnego zdarzenia jak dotąd.
Sytuacja dotyczy zielonego światła w relacji Węgrowska - wyjazd z CH Ogrody. Kierowcy jadący ulicą Węgrowską skręcający w lewo w ulicę Dąbka w kierunku ulicy Ogólnej bardzo często wymuszają pierwszeństwo na kierowcach wyjeżdżających z CH Ogrody w lewo (w ulicę Dąbka w kierunku centrum miasta) lub prosto (w ulicę Węgrowską).

Zadaję więc sobie pytanie, czy niektórzy kierowcy interpretują znajdujące się na środku skrzyżowania "koło" jako rondo? Prawdopodobnie tak jest. Pytanie tylko dlaczego dostali prawo jazdy? Ale to już inny temat.

Proszę bardzo odpowiedzialne służby za zajęcie się tym problemem zanim stanie się coś poważnego. Najtańszym rozwiązaniem wydaje się likwidacja w/w "koła" i zalanie tego miejsca asfaltem.
Czytelnik

Na wspomnianym skrzyżowaniu w listopadzie ubiegłego roku kierująca fiatem punto zderzyła się z autobusem. Więcej tutaj Zderzenie osobówki z autobusem na Płk. Dąbka

Komentarze (2)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zoltar #1669433 | 109.241.*.* 18 lut 2015 21:38

    Jeśli jest sygnalizacja świetlna, to jeździ się wg świateł, wtedy zasady ruchu okrężnego nie działają, nawet jeśli skrzyżowanie jest oznaczone jako ruch okrężny. Tak więc zalewanie niby-koła asfaltem jest bez sensu. To jest siła przyzwyczajenia, do niedawna wyjazdu z parkingu nie było i dlatego kierowcy się zapominają.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Twój podpis #1668443 | 67.221.*.* 17 lut 2015 18:54

    To że wielu kierowców nie potrafi właściwie interpretować przepisów ruchu drogowego, większość z nas zdążyła się już przyzwyczaić. Dawno już przez to skrzyżowanie nie przejeżdżałem, ale jakoś nie przypominam sobie aby przed nim, z którejkolwiek strony był ustawiony znak C – 12 , informujący o ruchu okrężnym.. Tego typu zachowanie można wytłumaczyć w bardzo prosty sposób : wielu użytkowników ruchu drogowego posiada uprawnienia, które zdobywali ponad dwadzieścia lat temu jako przedpoborowi na kursach organizowanych przez WKU. Z tego co pamiętam zdawali je wszyscy, wojsko wykładało za nich pieniądze i chcieli mieć kierowców. Nie tak dawno jeden z moich znajomych wyprzedzał mnie na odcinku 150 metrów swoją Skodą Fabią, następnie gwałtownie zwolnił i skręcił w prawo, ledwo zdążyłem wyhamować , aby nie doprowadzić do kolizji. Kierowca Skody jest szczęśliwym posiadaczem prawa jazdy zdobytego na kursach dla przedpoborowych ! Z tego co sam niejednokrotnie opowiadał, nie był to jego najbardziej popisowy numer.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz